آخرین اخبار
کد مطلب: 126202
تظاهرات ميليوني عراقي‌ها در بغداد در محکوميت اشغالگري نظامي آمريکا
تاریخ انتشار : 1398/11/04 16:33:09
نمایش : 240
عراقي‌ها براي برگزاري تظاهرات گسترده ضد حضور نظامي آمريکا در منطقه، در خيابان‌هاي مختلف بغداد حضور پيدا کردند.
به گزارش سلام لردگان؛ به نقل از  گروه بين‌الملل خبرگزاري فارس، مردم عراق از نخستين ساعت صبح امروز با حضور در خيابان‌هاي بغداد، در حال آماده شدن براي برگزاري تظاهرات ميليوني ضد حضور نظامي آمريکا در اين کشور هستند.

خبرنگار شبکه الميادين به صورت زنده از بغداد گزارش داد که از حوالي ساعت ۸ صبح (به وقت محلي) مردم عراق در محله‌هاي مختلف بغداد حاضر شده‌اند تا تظاهرات گسترده ضد آمريکايي برگزار کنند.

الميادين همچنين گفت مردم عراق ضمن اعلام مخالفت خود با حضور نظاميان آمريکايي در کشورشان، اين موضوع را محکوم کرده و خواستار خروج آنها هستند.

 

 

 

 

به گزارش الميادين، عراقي‌ها با به اهتزاز درآوردن پرچم کشورشان در ميدان التحرير، با حضور آمريکايي‌ها در اين کشور مخالفت کردند.

بر اين اساس، جمعيت مردمي که از نقاط مختلف بغداد براي مشارکت در تظاهرات ضد آمريکايي به مرکز اين شهر مي‌آيند در حال افزايش است.

تظاهرات‌کنندگان عراقي با در دست داشتن پلاکاردهايي با نوشته «آمريکا از عراق بيرون برو»، از گروه‌هاي مقاومت در اين کشور حمايت کردند.

 

 

خبرنگار الميادين از ميدان التحرير گزارش داد که پيام اين تظاهرات ميليوني ضد آمريکايي مردم عراق اين است که گروه‌هاي مقاومت از پايگاه مردمي برخوردار بوده و فراکسيون‌هاي پارلماني به تلاش براي اجراي تصميم اخراج آمريکايي‌ها ادامه خواهند داد.

ده‌ها هزار نفر از مردم عراق براي شرکت در تظاهرات ضد اشغالگري آمريکا در حال رساندن خود به تقاطع دانشگاه بغداد نزديک منطقه «الجادريه» مسير تعيين شده براي آغاز تظاهراتي هستند که پيش‌بيني شده است به تظاهرات ميليوني و بي سابقه‌اي در عراق تبديل شود.

ازدحام خودروها و اتوبوس‌هايي که از استان‌هاي مرکز و جنوب بغداد آمده‌اند در مسيرها و دروازهاي جنوبي شهر بغداد در ساعات بعد از ظهر تا شب گذشته به اوج خود رسيده بود.

 

 

 

 

الميادين گزارش داد اين تظاهرات اولين حضور مردمي در چنين وسعتي براي محکوم کردن حضور نظاميان خارجي در عراق است.

«جعفر الحسيني» سخنگوي نظامي گروه کتائب حزب الله عراق با حضور در اين تظاهرات، در گفت‌وگو با شبکه الميادين تاکيد کرد که عراقي‌ها امروز يکصدا مخالفت با حضور اشغالگران آمريکايي در کشورشان را فرياد مي‌زنند.

در يکي از مکان‌هاي تظاهرات ضد آمريکايي بغداد، بنر بزرگي از تصوير سردار حاج «قاسم سليماني» فرمانده شهيد نيروي قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامي ايران و «ابومهدي المهندس» معاون شهيد الحشدالشعبي عراق به چشم مي‌خورد.

 

تظاهرات‌کنندگان عراقي با محکوم کردن اشغالگري نظامي آمريکا در اين کشور، شعار «از کشور ما خارج شويد، قبل از اينکه اخراجتان کنيم» سر مي‌دهند.

«صفا التميمي» سخنگوي گردان‌هاي «سرايا السلام» با حضور در اين مراسم، به الميادين گفت: «تعداد تظاهرات کنندگان بسيار زياد است و تمام فضاهاي ميدان [التحرير] پر شده است... چيزي که امروز رخ مي‌أهد، همه‌پرسي جمعي در مخالفت با حضور آمريکايي است».

التميمي تهديد کرد اگر «نيروهاي اشغالگر آمريکايي» عراق را ترک نکنند، گام‌هاي ديگري براي اخراج آنها برمي‌دارند.

 

 

 


در اين مراسم پلاکاردهاي ضد آمريکايي و آدمک‌هاي به‌دار آويخته‌شده «دونالد ترامپ» رئيس‌جمهور ايالات متحده در دست تظاهرات‌کنندگان عراقي به چشم مي‌خورد.

«محمد کريم» عضو ائتلاف الفتح پارلمان عراق به رهبري هادي العامري در گفت‌وگو با پايگاه خبري «المعلومه» تاکيد کرد: «بوق‌هاي رسانه‌اي آمريکا امروز نمي‌تواند اراده ملت عراق را براي اخراج اشغالگران از کشورشان در هم شکند».

تظاهرات‌کنندگان عراقي همچنين بنرهايي خطاب به نظاميان اشغالگر آمريکايي با خود حمل مي‌کردند که روي آن نوشته شده بود: «خارج شويد تا زنده بمانيد!»

 

«نعيم العبودي»، عضو ائتلاف الفتح پارلمان عراق  هم در حاشيه تظاهرات بزرگ امروز گفت موضع همه عراقي ها در مخالفت با حضور اشغالگران در کشورشان يکپارچه است.

العبودي اظهار داشت: «هدف اصلي اخراج اشغالگران بيگانه از خاک عراق است و همه گزينه ها مطرح است».

«مقتدي صدر» رهبر جريان صدر عراق تظاهرات امروز، در بيانيه‌اي از دولت بغداد خواست تا تمامي پايگاههاي نظامي آمريکا را ببندد.

صدر تأکيد کرد: «اگر دولت آمريکا حاضر به خروج از عراق نشود، با آن به مثابه يک کشور اشغالگر و دشمن برخورد خواهد شد.»

 

 

«ريان الکلداني» دبير کل جنبش مسيحي «بابليون» (زير مجموعه سازمان الحشد الشعبي عراق) در حمايت از اين تظاهرات گفت: «تمام اقشار مردم عراق امروز عليه حضور آمريکايي‌ها قيام کردند».

الکلداني تصريح کرد: «مردم عراق راه مسالمت‌آميز و قانوني براي اخراج نظاميان آمريکايي را انتخاب کردند اما تمام گزينه‌ها روي ميز است. در تظاهرات امروز تمام فرقه‌هاي عراقي و کساني که زير پرچم عراق قرار دارند، مشارکت قدرتمندي دارند».

سفارتخانه آمريکا در بغداد نيز در واکنش به اين تظاهرات ميليوني، در بغداد در بيانيه‌اي از شهروندان خود خواست از نزديک شدن به سفارت آمريکا يا مناطقي که تظاهرات ضد اشغالگري برگزار مي‌شود، اجتناب کنند.

 

«نصر الشمري» معاون دبير کل جنبش «النجباء» عراق نيز در گفت‌وگو با الميادين، تظاهرات امروز در بغداد را «ضربه ديگري به آمريکا» توصيف کرده و گفت: «ترامپ بايد به صداي مردم عراق گوش دهد».

الشمري با بيان اينکه نظاميان آمريکايي بايد از عراق خارج شوند، تاکيد کرد: «در غير اين‌صورت با مقاومت عراقي‌ها مواجه خواهند شد و محکوم به مرگ خواهند بود».

وي همچنين افزود که حضور نظاميان آمريکايي در عراق، غيرقانوني و خلاف تصميم پارلمان اين کشور است.

«جعفر البطاط» فرمانده پليس فدرال عراق تعداد تظاهرات‌کنندگان را بيش از يک ميليون نفر تخمين زد.

 

 

 

«علاء الربيعي» نماينده پارلمان عراق از ائتلاف سائرون در مصاحبه با وبگاه «السومريه نيوز» گفت تظاهرات ميليوني امروز پيامي به رئيس‌ جمهور آمريکاست مبني بر اينکه «در امور داخلي ما دخالت نکن».

با گذشت پنج ساعت از آغاز تظاهرات عراقي‌ها در بغداد ضد اشغالگري نظامي آمريکا در اين کشور، مردم هنوز حضور گسترده، پررنگ و خستگي‌ناپذيري در خيابان‌هاي مختلف پايتخت دارند.

 

 

انتهاي پيام/

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 

برای دانلود پی دف کتاب روی کتاب کلیک کنید
جهت عضويت در کانال خبري سلام لردگان اينجا را کليک کنيد

 
پیوند
سايت رهبري

دولت

مجلس