آخرین اخبار
کد مطلب: 125404
به بهانه شب يلدا /
با کمي قناعت شب يلدا را با نبازمندان تقسيم کنيم
تاریخ انتشار : 1396/09/28 13:24:02
نمایش : 2048
رسم زيباي ديدار يکديگر در شب يلدا وقتي زيباتر مي شود که با زياده روي نکردن در مصرف خوراکي ها و تنقلات، بخشي از آنها را به مصرف يتيمان و افراد بي بضاعتي برسانيم که توانايي تهيه چنين اقلامي را در اين شب ندارند.
به گزارش خبرنگار سلام لردگان؛ آخرين روزهاي پاييز به سرعت در حال گذر است، صداي پاي زمستان با سرد شدن هوا و ريختنن برگ درختان شنيده مي‌شود، زمستان کم‌کم از راه مي‌رسد تنها دو  روز تا رسيدن زمستان باقي مانده، زمستاني که با پوشيدن لباس سفيد بر تن زمين، زيبايي دو چنداني را در طبيعت به نمايش مي‌گذارد.

از جمله رسوم بسيار زيبا و پسنديده ايراني در شب يلدا ملاقات با خويشاوندان و دوستان و رسيدگي به احوال نيازمندان، به ويژه نيازمندان خويشاوند، از جمله آداب پسنديده و نيکويي است که در پرتو دستورات جامع و کامل اسلام، مردمان شريف ايراني در شب يلدا و ديگر شب  هاي طولاني و بلند زمستان به آن اهتمام مي ورزند.

آيين يلدا که از آن به عنوان شب چله هم ياد مي شود همراه با خوردن آجيل مخصوص، شيريني، هندوانه، انار و ساير ميوه هاي گوناگون همراه است که البته همه اين ها جنبه نمادين دارد و نشانه برکت، شادي، تندرستي و فراواني روزي است.
 
رسم زيباي ديدار يکديگر در شب يلدا وقتي زيباتر مي شود که با زياده روي نکردن در مصرف خوراکي ها و تنقلات، بخشي از آنها را به مصرف يتيمان و افراد بي بضاعتي برسانيم که توانايي تهيه چنين اقلامي را در اين شب ندارند.

متاسفانه چشم و هم‌چشمي سبب شده تا بسياري از آداب و رسوم و آئين‌هاي سنتي تحت‌تاثير قرار بگيرند به‌طوري‌که براي برگزاري شب يلدا بايد هزينه‌هاي سرسام‌آوري خرج شود تا چند خانواده دور هم باشند، به قول خودشان بايد سنگ تمام بگذارند و نشان دهند شب يلداي آنها بهتر برگزار شده است.

اما در اطراف ما نيازمنداني هستند که چندان دل خوشي از شب يلدا ندارند، افرادي‌که رسيدن اين شب فقط برايشان شرمندگي را به‌دنبال دارد.

آري خانواده‌هايي که دست‌شان تنگ است و به سختي امورات زندگي مي‌کنند و آرزو دارند تا اين شب به سرعت بگذرد تا بيش از اين شرمنده خانواده نشوند.
 
هموطن نوع دوست؛ فراموش نکنيم که: يلدا براي آنهايي که ندارند چيزي بپوشند، طولاني ترين شب سرد سال و آناني که ندارند بخورند طولاني مدت گرسنگي کشيدن، کساني که والدينشان را از دست داده اند طولاني ترين شب تنهايي و براي آنان که زخم خورده از يک بيماري هستند، يلدا شايد معنايي جز چند لحظه درد کشيدن بيشتر نداشته باشد. پس، بياييد آنها را فراموش نکنيم.

انتهاي خبر/630 ل
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 


جهت عضويت در کانال خبري سلام لردگان اينجا را کليک کنيد

 
پیوند
سايت رهبري

دولت

مجلس