آخرین اخبار
کد مطلب: 125788
گزارش دانا از واکنش کاربران فضاي مجازي به ترجمه غلط CFT و اظهارات اخير ظريف؛
هشتگ "تقلب_ظريف" ترند اول توئيتر فارسي شد/ درخواست کاربران از ظريف براي پاسخگويي به ايرادات شوراي نگهبان+تصاوير
تاریخ انتشار : 1397/08/24 22:11:50
نمایش : 739
کاربران فضاي مجازي به ادعاهاي اخير ظريف اعتراض کرده و حتي هشتگ "تقلب ظريف" نيز در اين راستا راه اندازي شد. اين هشتگ در کمتر از چند ساعت به ترند شبکه هاي اجتماعي به ويژه توئيتر تبديل شد.
به گزارش خبرنگار شبکه اطلاع رساني راه دانا؛ طي روزهاي گذشته ظريف در گفتگوي با بيان اينکه، «پول‌شويي گسترده در کشور يک واقعيت است»، مدعي شده بود که در ايران خيلي‌ها از پول‌شويي منفعت مي‌برند و آنجاهايي که هزاران ميليارد پول‌شويي انجام مي‌دهند حتماً آنقدر توان مالي دارند که ده‌ها يا صدها ميليارد هزينه تبليغات و فضاسازي در کشور عليه قوانين ضدپولشويي ايجاد کنند. 

«آنهايي که هزاران ميليارد تومان پول‌شويي مي‌کنند آن‌قدر توان مالي دارند که دهها ميليارد هزينه فضاسازي کنند. کل بودجه و حقوق و اجاره نمايندگي‌هاي وزارت خارجه 1100 ميليارد تومان است، کمتر از بودجه فرهنگي برخي دستگاه‌ها که با بعض ارگان‌هاي قدرتمند ارتباط دارند. ما که نمي‌توانيم با آن فضاسازي مقابله کنيم».

در ادامه برخي نمايندگان مجلس در واکنش به اظهارات اخير محمدجواد ظريف درباره آنچه " واقعيت بودن پول‌شويي گسترده در ايران" خوانده بود امضا جمع آوري کرده تا به اين ترتيب از ظريف در صحن علني مجلس سوال شود.

اين اظهارات که در کشاکش بررسي لايحه CFT در نهادهاي قانوني و ظاهرا با هدف منفعل کردن مخالفان اين لايحه مطرح شده در حالي است که سخنگوي شوراي نگهبان چند روز پيش، از ايرادات ترجمه‌اي CFT خبر داده بود؛ ايراداتي که پيش از اين نيز در مواردي چون برجام و پالرمو از سوي وزارت امور خارجه تکرار شده و انتظار مي‌رفت ظريف در اين باره شفاف‌سازي کند.

کاربران فضاي مجازي نيز به اين ادعاي ظريف اعتراض کرده و حتي هشتگ "تقلب ظريف" نيز در اين راستا راه اندازي شد. اين هشتگ در کمتر از چند ساعت به ترند شبکه هاي اجتماعي به ويژه توئيتر تبديل شد.

کاربر مسلم معين در توئيتي نوشت: اينکه وزير خارجه ترجمه متن CFT را غلط به مجلس فرستاده تا نقاط تاريک آن را بپوشاند و بعد بي هدف تهمت مي زند تا تدليس تاريخي خود را سرپوش بگذارد خيانت مضاعف است. توييت هاي مکرر @hesamodin1 هم درواقع يک گاف است که چه کسي براي رهايي ظريف دست به طراحي سناريو زده.

 

 

کاربر نويد مستفيضي هم به ايراد شوراي نگهبان اشاره کرده و نوشت: حامي اصلي #CFT از طرفي ترجمه اشتباه به مجلس ميده و از اون طرف ميگه تو سيستم مالي و بانکي کشور پولشويي گسترده وجود داره اگه تو غرب تو اين سطح يکي به دشمن مردم و کشور خدمت کنه به نظر شما پاداشش چيه؟!

کاربر ديگري در توئيت خود در اين راستا عنوان کرد: وقتي جنبه حقوقي بين المللي به يک اتهام دروغ ميدهيم آقاي وزير چطور ميشه ديپلماسي شما اجازه لگدمال کردن حيثيت ايران و ايراني مي دهد اگر جرياني در ايران پولشويي مي کند و به ارگان هاي مربوطه معرفي نمي کنيد در جرم آن ها شريک هستيد.

کاربر عرب هم به مشکلات اقتصادي اخير اشاره کرده و عنوان کرد: آقاي ظريف به‌جاي بهانه جور کردن براي غرب و FATF مي‌توني رد مفاسد مالي پنهان را يکي پشت ديگري دنبال کني؛ذره بين هم نمي‌خواهد؛مثل واردات غيرقانوني هزاران خودرو ونقش وزارت صنعت،اختلاس 16 هزار ميلياردي صندوق ذخيره فرهنگيان،رانت 150 هزار ميليارد توماني در بازار ارز و سکه!

کاربر مرتضي هم اينگونه نوشت: تو اين شرايط سخت براي مبارزه با اين دشمنان پوست کلفت ادم ظريفي مثل اقاي ظريف کار ساز نيست آقاي ظريف CFT اصلا چه ارتباطي به پولشويي دارد!؟ لايحه مقابله با #پولشويي سال 86 تصويب شده و اگر دولت اجرا نميکند خودتان بايد پاسخ دهيد.

يکي ديگر از کاربران ضمن طرح سوالي نوشت: چگونه ممکن است قراردادي چون CFT به‌طور غلط و ناقص ترجمه شود در مجلس تصويب و با هوشياري شوراي نگهبان رد شود؟ آيا نظارتي بر اين ترجمه نبوده است؟

 

کاربران معتقد هستند طرح موضوع پولشويي در حالي است کI ظريف مي خواهد از پاسخگويي درباره ترجمه غلط CFT شانه خالي کند و اين مسأله از ديد عموم مخفي بماند.

انتهاي پيام/ط

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 


جهت عضويت در کانال خبري سلام لردگان اينجا را کليک کنيد

 
پیوند
سايت رهبري

دولت

مجلس